Czytaj dalej: MAGIA RYTUALNA

& RYTUAŁY BEZ MAGII

Cykl Miesiąca i Rytuały Księżycowe

Dla wglądów i wewnętrznej transformacji.

 

Cykl Księżycowy to cykl miesięczny oparty o fazy Księżyca, z których najważniejsza jest pełnia i nów.

 

Miesiąc księżycowy trwa średnio 29,5 dnia i zawiera się pomiędzy dwoma kolejnymi nowiami. W roku takich pełnych miesięcy księżycowych (inaczej synodycznych) mamy 12, podobnie jak najczęściej 12 mamy pełni i 12 nowiów (najczęściej, bo co około 2,5 roku pojawia się nam dodatkowa pełnia i dodatkowy nów określane wówczas mianem „błękitnych”).

 

Pierwszy wrześniowy nów wyznacza początek roku numerologicznego, a pierwszy nów wiosenny (w innych ujęciach sama Równonoc) początek roku astrologicznego.  

 

Koło Roku i Sabaty

Dla świętowania i magii manifestacyjnej.

 

Koło Roku to cykl roczny oparty o 8 słonecznych świąt zwanych sabatami oraz związaną z nimi mitologię współczesnych czarownic.

 

W praktyce nie ma ani początku ani końca, jednak ze względu na opowiadaną w mitologicznych opowieściach historię Bogini i Boga, czarownice i wiedźmy za początek magicznego roku uznają Zimowe Przesilenie, a za jego koniec Dziady.

Półtora miesiąca pomiędzy tymi dwoma widziane jest jako okres zatrzymania, zawieszony niejako poza czasem.

 

OSIEM SABATÓW W KOLE ROKU:

21 lub 22 XII ▪ Jule/Przesilenie Zimowe

1/2 II ▪ Imbolg/Maślenica

20 lub 21 III ▪ Równonoc Wiosenna/Ostara

30 IV/1 V ▪ Czarodzielnica/Beltane

20 lub 21 VI ▪ Przesilenie Letnie/Lita

1/2 VIII ▪ Plony/Lammas

22 lub 23 IX ▪ Równonoc Jesienna/Mabon

31 X/1 XI ▪ Dziady/Samhain

Każdy z cykli ma swoją specyfikę i niesie ze sobą określone energie i predyspozycje dla magii.

 

Jedne bardziej łączą się z energią męską, inne z żeńską, jedne bardziej kierują nas do wnętrza, inne wyciągają na zewnątrz, przy czym nie da się pomiędzy nimi postawić jasnej linii podziału, gdyż tak, jak to jest z samą magią, wszystko tu płynie, wzajemnie się przenika i w dużej mierze zależy od przyjętej przez Wiedźmę perspektywy.

 

Opisy wszystkich sabatów i esbatów zawarłam zarówno na kolorowych stronach kalendarza „Cykle Natury”, jak i w krótkim e-booku w całości poświęconemu poszczególnym cyklom, ich wymowie, znaczeniu oraz powiązaną z nimi magią (e-book właśnie się składa i będzie dostępny na przełomie lutego i marca).   

Wiedźmy żyją cyklicznie.

 

Tak postrzegamy czas i z niej, z cykliczności, czerpiemy mądrość oraz do niej, jako do punktu odniesienia, często powracamy.

 

Nic więc dziwnego, że nasze święta, nasze rytuały, a nawet nasza codzienność kręcą się wokół cyklu rocznego (cyklu Słońca i sabatów), cyklu miesięcznego (cyklu Księżyca i esbatów) oraz cyklu dziennego (cyklu dnia i nocy).

Jesteśmy córami Ziemi

i gwieździstego Nieba.

Od nich swoją moc czerpiemy

i w zgodzie z ich prawami

swoją codzienność magią tkamy.

 

))O((

Już czas wyjść do świata ze swoją magią i mocą!
))O((

Wróć do strony głównej

Biała Wiedźma | Wiedźma z klasą