Biała Wiedźma | Wiedźma z Klasą!

POTĘGA ŚMIECHU

O tym, że śmiech to zdrowie, wie (przynajmniej teoretycznie) chyba każdy, a jednak czy potrafimy z tej wiedzy korzystać?

Badacze donoszą, że dorosły człowiek śmieje się średnio jedynie 15 razy, podczas gdy dzieci do 5 roku życia aż 250 razy na dzień.

Jak to możliwe? Co dzieje się z nami, kiedy dorastamy? Skąd się to bierze, że garściami potrafimy łykać tabletki i suplementy, a nie jesteśmy w stanie docenić i wykorzystać potężnej mocy śmiechu - tego najbardziej naturalnego i darmowego z leków?

Tym bardziej, że jak wykazują badania, z punktu widzenia rezultatów, nie ma żadnego znaczenia czy śmiech jest szczery czy wymuszony.

Dodatkowo śmiech jest zaraźliwy, co również potwierdza współczesna nauka. W naszym mózgu znajdują się tzw. neurony lustrzane, które odpowiadają za to, że patrząc na twarz drugiej osoby, rozpoznajemy jej emocje, a po zaledwie kilkunastu sekundach zaczynamy je również odzwierciedlać. Patrząc na śmiejących się ludzi, sami zaczynamy się więc śmiać. Niestety zasada ta działa w obie strony, co oznacza, że otaczając się pochmurnymi obliczami, w końcu i nam udziela się wisielczy nastrój.

* * *

CO DAJE ŚMIECH:

- rozluźnia ciało i wycisza umysł;

- dotlenia i doenergetyzowuje organizm, poprawia pracę mózgu (lepsza koncentracja i pamięć, lepsza koordynacja prawej i lewej półkuli);

- poprawia odporność (śmiech pobudza wydzielanie się limfocytów, które walczą z wirusami);

- poprawia nastrój (podczas nawet sztucznego śmiechu wydzielają się endorfiny, tzw. hormony szczęścia) i redukuje siłę odczuwanego bólu;

- jest wspaniałą kuracją dodatkową przy leczeniu depresji, nerwic i chorób na tle somatycznym;

- uczy pozytywnego podejścia do życia, bezwarunkowej radości oraz dystansu do świata i siebie;

- osoby często się uśmiechające/śmiejące postrzegane są w towarzystwie za bardziej przyjazne, towarzyskie i atrakcyjniejsze; śmiech ułatwia nawiązywanie kontaktów z ludźmi i rozluźnia atmosferę;

- pomaga spalać kalorie – 1 minuta śmiechu to ok. 10-12 kalorii mniej;

- działa jak kosmetyk (lepsze dotlenienie skóry poprawia jej kolor i sprawia, że jest lepiej odżywiona, a intensywne ruchy mięśni twarzy dają podobny efekt jak masaż).

<3 <3 <3

Wybierajmy świadomie, jaki nastrój pragniemy kultywować!

<3 <3 <3

2 komentarze do “POTĘGA ŚMIECHU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.