Biała Wiedźma | Wiedźma z Klasą!

WIECZÓR GODUNOWY, czyli przywracając dawną nazwę Andrzejkom

Wieczór Wróżb - w tradycji chrześcijańskiej znany jako wieczór andrzejkowy i pierwotnie poświęcony wyłącznie wróżbom matrymonialnym - bezdyskusyjnie musiał posiadać swoje korzenie w czasach dużo starszych niż chrzest Polski.

Dlaczego?

A chociażby dlatego, że wróżenie w jakiejkolwiek formie jest nie tylko potępione przez Pismo Święte, ale również oficjalnie zakazane przez Kościół. Poza tym św. Andrzej - apostoł, brat św. Piotra, patron małżeństw, podróżujących, rybaków i rzeźników, męczennik, którego przybito do krzyża w kształcie litery X – zdaje się niewiele mieć wspólnego z wróżbami, a jedyne, co może go z tym świętem ewentualnie łączyć, to małżeństwa.

Skoro więc Andrzejki nie są zwyczajem chrześcijańskim, to w takim razie jakim?

Tego do końca niestety nie wiemy. Niektórzy badacze wywodzą go od tradycji greckich, inni wiążą z kultem starogermańskiego boga Freya, a jeszcze inni sięgają dalej, do tradycji praindoeuropejskiej. Jeśli spojrzeć na nasz rodzimy grunt, święto to mogło łączyć się z takimi bóstwami jak Rod (odpowiednik Freya, bóstwa dostatku i płodności), Weles (rogaty bóg zaświatów, którego jednym z atrybutów jest kojarzony z Andrzejkami klucz) czy Godun (bóg weselnych godów). To właśnie też imię tego ostatniego można odnaleźć na stronach internetowych prowadzonych przez współczesnych Słowian jako zamiennik dla chrześcijańskiego męczennika.

Andrzejki, Wieczór Wróżb czy Wieczór Goduna - która to z nazw chyba najbardziej przypadła mi do gustu i mam zamiar się nią od tej pory posługiwać – już dziś. W tym roku o tyle wyjątkowy, że wzmocniony o wypadający również dzisiaj Nów Księżyca w wypuszczającym w przyszłość swoją strzałę znaku Strzelca. Czyż może być więc lepszy czas na przyjrzenie się temu, co nas czeka w miłości i w życiu w ogóle?

Wesołego wieczoru godunowo-księżycowego i udanych wróżb!

I pamiętajcie! Nawet jeśli godunowe wróżby robione są jedynie dla zabawy i przez wzgląd na znaną nam od dziecka tradycję, warto swoje przepowiednie zanotować, by za jakiś czas sprawdzić czy przypadkiem nie należy się do grona osób obdarzonych ‘darem’ interpretacji 😉

godunowe-wrozby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.