Biała Wiedźma | Wiedźma z Klasą!

ZMIANA PERSPEKTYWY – ZMIANA JAKOŚCI ŻYCIA

Mówi się, że miejsce widzenia zależy od miejsca siedzenia. To się powtarza i o tym się wie, często jednak zapominamy, że taka wiedza może okazać się dla nas pięknym narzędziem na drodze ku poprawieniu jakości naszego życia. Innymi słowy, ku wymiataniu!

z dziennika czarownicy 25.

W jaki sposób zmiana perspektywy może stać się dla nas narzędziem?

Drzwi z drugiej strony!
Po pierwsze dzięki zmianie perspektywy jesteśmy w stanie z innej strony obejrzeć problem, który mamy rozwiązać (czy jak kto woli, jak podejść do wyzwania, które zdecydowaliśmy się podjąć). Może bowiem okazać się, że wkładamy wiele wysiłku i energii w wejście do domu, który zdaje się mieć tylko okna, podczas gdy drzwi znajdują się po drugiej jego stronie. Dodatkowo próba spojrzenia na daną sytuację oczami innej osoby wprowadza nowe dane do naszej „bazy”, a te mogą okazać się na tyle istotne, że o 180 stopni zmienią jej ocenę i ukażą rozwiązania tam, gdzie wcześniej ich nie dostrzegałyśmy. Dokładnie tak, jak stało się to w moim wypadku podczas wykonywania ćwiczenia z poduszkami w ramach zeszłorocznego treningu ISTA (International School of Temple Arts)...

Zmiana emocji!
Po drugie, dzięki świadomej zmianie perspektywy, możemy wpłynąć w taki sposób na własne emocje, by służyły naszemu rozwojowi zamiast hamować, by dodawały siły zamiast ją odbierać, i by nastawiały nasz umysł na szukanie rozwiązań zamiast na wynajdywanie przeszkód. Wspaniałym przykładem takiej świadomej zmiany perspektywy była wiadomość, jaką Czarodzielnia otrzymała w ramach odzewu na nasz pierwszy newsletter (pisałyśmy w nim o zaletach uznania piątkowego popołudnia za początek tygodnia):
" Skoro "piątek tygodnia początek", to każdy tydzień zaczynam fantastycznie, bo robię to, co lubię (jeśli nie przez cały dzień, to na pewno w dużo większym wymiarze czasu). A skoro każdy tydzień zaczynam tak przyjemnie, to kilka dni trochę cięższych okazuje się nie tak ciężkie :-)”
Zmiana obiektywnie żadna, bo przecież dni tygodnia zostały, jak były, subiektywnie jednak ogromna – tydzień, podczas którego na odpoczynek i przyjemności trzeba było sobie zasłużyć, zamienił się na taki, gdzie od przyjemności i ładowania baterii się zaczyna i z pozytywnym nastawieniem podchodzi do nadchodzących kilku dni pracy!

Perspektywę nie zawsze jest łatwo zmienić. Miejsca, w których się znalazłyśmy, potrafią trzymać, jakbyśmy do nich przyrosły. Trzyma przyzwyczajenie, strach przed wyjściem poza to, co znane, obawa przed pozbawionymi bezpiecznych ram przestrzeniami. A jednak warto się przemóc, i pomimo strachu działać!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.